28.6.2016

Valtiotieteen lisensiaatti Ilkka Lakaniemi on liittynyt Eeran Business Development Partner -verkostoon. Ilkan erityisalueena on liiketoiminta-ja innovaatioekosysteemien rakentaminen sekä strategiset kumppanuudet.

Ilkka on vuodesta 2013 johtanut Euroopan Komission Future Internet Public Private Partnership (FI-PPP)-ohjelmaa, www.fiware.org, missä 150 eurooppalaista organisaatiota on rakentanut yhteisen innovaatioekosysteemin. Tällä ekosysteemillä on nyt yli tuhat yrityskäyttäjää, se on käytössä yli 80 kaupungin yhteisessä älykaupunki-hankkeessa ja ohjelman kaupalliseksi jatkoksi on rakennettu uusi open source-säätiö. Ilkka toimii myös Keskuskauppakamarissa ja Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa sekä yritysten strategisena neuvonantajana.

Lukuvinkkejä
Yhteydenotto

Saammeko lähettää sinulle kuulumisia?

Emme spämmää. Lähetämme sinulle 1-2 kuukauden välein mm. sijoitustiimimme kattavan markkinakatsauksen, asiantuntijoidemme sekä vieraskynien kommentteja ajankohtaisesta teemoista sekä Korkian kuulumisia. Voit perua tilauksen koska tahansa.